Adiponectine insulineresistentie en artheriosclerose
Deze test meet de Adiponectinewaarde uit serum.
Je brengt hiermee jouw risico op insulineresistentie,arteriosclerose en coronaire hartziekten in kaart.
Adiponectine is een eiwit dat vrijwel uitsluitend wordt aangemaakt in vetcellen. Adiponectine speelt een beschermend rol bij de initiatie en progressie van arteriosclerose. Bij mensen met overgewicht,diabetes type 2, arteriosclerose en coronaire hartziekten is de adiponectine concentratie in het bloed lager dan bij mensen met een normaal gewicht.
Een lage adiponectine concentratie is geassocieerd met een verminderde insulinegevoeligheid. Logischerwijs zijn hoge concentraties adiponectine geassocieerd met een goede insulinegevoeligheid.
De oorzaak van diabetes type 2 wordt gezien als een langdurige en lage graad van ontsteking in het vetweefsel. Adiponectine verlaagt mogelijk deze ontstekingsgraad.
Ook Artrose kan ontstaan door een gebrek aan adiponectine. Dat is een eiwit dat ontstaat uit vetweefsel en juist beschermt tegen slijtage. Adiponectine komt via de bloedbaan in de gewrichten terecht. Dus een beetje vet is juist goed. Geen overgewicht natuurlijk omdat dan de balans weer doorslaat. De hoeveelheid adiponectine wordt dan overschaduwd door de extra kilo's die op de gewrichten drukken. Het moet wel in evenwicht zijn.
- Bij een uitslag hoger dan 10 milligram per liter heb je een laag risico op insulineresistentie en aderverkalking.
- Bij een uitslag kleiner dan 4 milligram per liter heb je een verhoogd risico op insulineresistentie en aderverkalking.
referentie; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15149866/